Мицкоски: Одлуката на Судот во Стразбур за 27-ми април е шамар за СДС и ДУИ кои водеа политичка хајка против опозицијата Стигна пресуда од судот во Стразбур за 27 април каде јасно се вели дека биле прегазени човековите права и притворот бил злоупотребен. Оваа пресуда е шамар за власта на СДС ДУИ која ја водеше најбруталната политичка хајка против опозицијата, а целта е јасна, не дека, луѓе кои и сега се по затворите се терористи, туку затоа што од власта правеа притисоци за да им поминат уставните измени. Неколку години потоа судијката која, и го водеше случајот стана синоним за она што денес преставува и се вика кацарска судството, распаднат судски систем кој е корумпирана алатка во рацете на власта, како и СЈО камшик во рацете на СДС и ДУИ кои се распадна поради неговата криминализираност, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната трибина во Струмица посветена на здравството. Мицкоски укажа, стотици, би рекол илјадници семејства страдаа, а десетици своите најблиски ги испраќаа по затворите не затоа што се бараше правда, туку затоа што се водеше хајка. „Не велам дека луѓето од 27 април не употребиле сила, но ако за тоа лежат 200 години затвор, тогаш овие од власта треба да лежат 2000 години. Не може тие луѓе 200 години затвор, а Рашкоски на слобода, Рашковски на слобода, Ден Дончев со туце пари на летен одмор во Австралија, а ниту еден, ниту еден криминален случај решен. Ќе дојде ден кога сите овие ќе се соочат со правдата. А тие што ги водат овие хајки треба да знаат дека одговорност ќе има, за судиите, за обвинителите, за политичките субјекти кои нарачуваа брутални сценарија и ја газеа правдата и вистината“, заклучи Мицкоски.

Стигна пресуда од судот во Стразбур за 27 април каде јасно се вели дека биле прегазени човековите права и притворот бил злоупотребен. Оваа пресуда е шамар за власта на СДС ДУИ која ја водеше најбруталната политичка хајка против опозицијата, а целта е јасна, не дека, луѓе кои и сега се по затворите се терористи, туку затоа што од власта правеа …

Continue Reading

Рамо до рамо со граѓаните на: Валандово, Прилеп, Гевгелија, Ресен, Демир Хисар, Кривогаштани, Могила, Долнени, Центар

– Како дел од караванот „Рамо до рамо до победа“ потпретседателката на СДСМ Сања Лукаревска денеска беше со граѓаните на општина Прилеп, каде разговараше за мерките и политиките што СДСМ ги презема кон граѓаните, работниците, пензионерите, но и земјоделците. – Оваа година имавме најдобра производствена сезона за тутунопроизводителите и рекордни откупни цени.  Целокупното производство од реколтата 2022 беше откупено два …

Continue Reading

ЕУ ги осудува кривичните постапки на Русија против обвинител и судии на Меѓународниот кривичен суд

– Европската унија вечерва соопшти дека ја осудува кривичната постапка што ја покренаа руските власти против обвинител и тројца судии на Меѓународниот кривичен суд. – Секоја акција на Русија против мандатот на МКС и обидите да се заплашат оние кои се вклучени во истрагата на МКС за меѓународните злосторства извршени во Украина се политички мотивирани, неосновани, неоправдани и неприфатливи. Тие …

Continue Reading

Тренчевска: Прекувремената работа дури и со согласност нема да биде толку голема, градежништвото зависи од временските услови

 – Прекувремената работа дури и со согласност нема да биде толку голема затоа што градежништвото зависи од временските услови, а ограничувањата за работа на високи и ниски температури важат за сите, па и за градежните работници и токму затоа не се дефинира горна граница на работни часови, смета министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска. Затоа, како што вели таа, …

Continue Reading

Во руската област Белгород прогласена состојба на „антитерористичка операција“

– Гувернерот на руската област Белгород, Вјачеслав Гладков, изјави дека е прогласена состојба на „антитерористичка операција“ во регионот, откако диверзантска група поврзана со украинската армија ја преминала руската граница, јави агенцијата Анадолија. Гладков на социјалните мрежи соопшти дека се преземени одредени мерки за обезбедување на безбедноста на граѓаните во Белгородската област на границата со Украина, „поради опасност од диверзантска група …

Continue Reading

Мицкоски: Ковачевски е домазет во своја влада – не одлучува за ништо освен за своите бизниси

И таа каста на власт тука во Струмица си има бизнис империја, свое бизнис лоби, но и  си има влада во Скопје, со која сега за сега официјално раководи Димитар Ковачевски. Овој човек драги пријатели, еден соработник ми вели дека е домазет во својата влада. Човекот не одлучува за ништо освен за своите бизниси веројатно одлучува само тогаш кога ќе …

Continue Reading

Дачиќ од Брисел: Реагирав на изјавата на Борел, треба да бидат коректни кон Србија

– Брзото и целосно спроведување на сите договори постигнати во дијалогот меѓу Белград и Приштина е единствениот пат за нормализирање, посочи високиот претставник на ЕУ, Жосеп Борел на состанокот на Советот на министри за надворешни работи на ЕУ со министрите на земјите од Западен Балкан, додека шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ побара да се биде фер кон Србија, јави …

Continue Reading

Отворена изложбата „Пролетен салон“ во Тетово

– Во фоајето на тетовскиот Центар за култура „Иљо Антески – Смок“ од вечерва се изложени 56 дела на исто толку уметници – учесници на колективната ревијална изложба „Пролетен салон 2023“, во организација на Здружението на ликовни уметници на град Тетово. Изложени се дела од областа на сликарство, вајарство, графика, графички дизајн и фотографија. На свеченото отворање вечерва, Здружението на ликовни …

Continue Reading

Кармело Ентони стави крај на кошаркарската кариера

– По 19 години минати во најсилната кошаркарската лига во светот, Кармело Ентони (38) објави денеска преку социјалните мрежи дека става точка на својата импозантна кариера како играч. „Дојде време за збогување“, објави Ентони, кој дебитираше во НБА лигата во 2003 година и во следните две децении настапуваше за Денвер, Њујорк, Оклахома, Хјустон, Портланд и ЛА Лејкерс. „Се сеќавам на …

Continue Reading

Мицкоски: Антимакедонски фронт  составен од спрегата ДУИ СДС, е качен на возот кој влегува во темниот тунел без излез, лошо ќе завршите зошто ќе ви се случи народ

Добра вечер за градот на Пецев, Белев, Јарамов, Топчев и Костуранов, град преполн со историја, традиција, град на работлив и стаменит народ.   Струмица на многу премрежја, предизвици и историски битки. Струмица е македонски град од кој Ви велам дека доаѓа македонската пролет на промени, на нов почеток, на нашата борба за иднина која е заедничка, иднина во која силно …

Continue Reading