САД ја охрабруваат Кина да се приклучи на мировниот самит во Украина

Кина-сака-да-посредува-меѓу-Иран-и-Пакистан.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСАД ја охрабруваат Кина да присуствува на планираниот самит за мир во Украина овој месец во Швајцарија, и покрај најавата на Пекинг дека нема да учествува бидејќи Русија не е поканета, изјави денеска за новинарите портпаролот на Стејт департментот.

– Ние секако би ја охрабриле Кина да учествува на тој самит. Тие присуствуваа на претходните самити и нивното присуство е корисно. Сметаме дека нивното присуство овде би било од помош – рече на брифингот портпаролот на Стејт департментот.

Портпаролот истакна дека Кина треба да преземе чекори против компаниите за кои Вашингтон тврди дека и помагаат на руската одбранбена индустриска база, пренесува Ројтерс.

Киев вели дека повеќе од 100 земји ја прифатиле поканата за самитот за да разговараат за условите на мировниот план што го предложи претседателот Володимир Зеленски за ставање крај на сеопфатната руска инвазија која почна во февруари 2022 година.

Пекинг, кој има блиски врски со Москва, досега одбиваше да се приклучи на самитот, опишувајќи го присуството на двете завојувани страни како предуслов за каква било суштинска мировна конференција, пишува британската агенција.

Москва рече дека конференцијата без учество на Русија е бесмислена, а Украина ја обвини Русија дека се обидува да го наруши самитот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK