Агенциите во САД истражуваат краставици, 54 лица завршиле во болница поради салмонела

krastavica.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканската агенција за храна и лекови (ФДА) истражува дали консумирањето краставици довело до пораст на случаите на салмонела низ целата земја, при што 54 лица се хоспитализирани.

Агенцијата во средата објави дека податоците покажуваат оти „заразените“ краставици би можеле да бидат причина за 162 инфекции со салмонела. Засега не се пријавени смртни случаи.

Производителот на краставици под истрага вели дека ги повлекол производите од продавниците.

„Наш приоритет е безбедноста на клиентите. Додека ги чекаме резултатите од тестот за нашиот отповикан производ, ние сме во постојана комуникација со здравствените власти“, изјавија од Флорида Fresh Start Produce, како што објави NBC News.

Надлежните откриле салмонела во некои од тестираните краставици на компанијата, поради што производите биле повлечени од полиците. Во тек се дополнителни испитувања за да се утврди дали се работи за истиот сој на салмонела од кој заболуваат граѓаните.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK