–>

САД бараат од Иран да престане да и продава дронови на Русија

630_360_1509384338-1922.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

САД бараат од Иран да престане да продава дронови на Русија како дел од дискусиите за мир меѓу Вашингтон и Техеран за деескалација на тензиите, објави „Фајненшл Тајмс“.

САД вршат притисок врз Иран да престане да продава дронови резервни делови за дронови на Русија, кои Москва ги користи во војната во Украина, се вели во извештајот.

Вашингтон и Иран се обидуваат да ги намалат тензиите и да продолжат со пошироките разговори за иранската нуклеарна програма.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен изјави дека со задоволство ќе ги пречека сите чекори од страната на Иран за деескалација на растечка нуклеарна закана.

Овие дискусии се одржаа заедно со преговорите за договор за размена на затвореници минатата недела.

Иран дозволи четворица приведени американски државјани да се преселат во домашен притвор од затворот Евин во Техеран.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK