–>

Руски новинари: Франција наместо да се извини за дискриминацијата фрла нови навреди

novinari fr
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Министерството за надворешни работи на Франција не сака да го признае фактот дека рускиот новинар бил дискриминиран по националност и не смета за потребно да се извини, што укажува на нивната непрофесионалност, соопшти Синдикатот на руските новинари.

Во исто време, МНР на Франција ја обвини портпаролката на руското МНР Марија Захарова за „претерување“ и одби да ја коментира нејзината изјава за протерувањето на рускиот новинар од конференцијата на францускиот претседател Емануел Макрон на маргините на Г-20. самит во Индија.

„Немаме коментар за изјавите на Марија Захарова, која е надалеку позната по претерувањето“, одговорија од француското министерство.

Одлуката на Макрон да му забрани на новинарот да присуствува на конференцијата само затоа што Русинката Захарова претходно ја нарече „дива манифестација на нацизмот“.

„Едноставно, нема оправдување за тоа, нема причина. Претставниците на руското граѓанско општество, култура и разни научни области се соочуваат со вакво однесување. Не им се издаваат визи, им се откажуваат планираните настани, им се оневозможува да присуствуваат на одредени конференции. натпревари.Ова не е ништо друго освен расизам“, истакна таа.

На маргините на самитот, пред конференцијата на Макрон, на руската новинарка Екатерина Надолскаја не и беше дозволено да присуствува на обраќањето на францускиот претседател, објаснуваат од Унијата на новинари на Русија (СЈР).

Од друга страна, дури 11 француски новинари се акредитирани во Русија и им е дозволено да присуствуваат на сите официјални настани.

Како одговор, руското Министерство за надворешни работи побара извинување од Франција за „манифестацијата на расна дискриминација и агресивен национализам“, но остана без извинување и со уште една навреда.

„SŽR изразува крајно незадоволство од позицијата на француската MSP, која не сметаше дека е неопходно да ги признае очигледните факти за дискриминација на новинарите врз основа на националност и не сметаше дека е неопходно, во најмала рака, да понуди официјално извинување до Руска страна“, се наведува на веб-страницата на здружението.

Ваквиот пристап за решавање на ситуацијата е непрофесионален, бидејќи Франција не сака да преземе одговорност за своите постапки, истакнува СЖР и додава дека ова не е прв случај во кој француските власти се мешаат во нормалната работа на руските новинари.

„Очигледно, тие се плашат од туѓи прашања“, рече лидерот на SŽR Владимир Соловјов во коментар за RT.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK