Русија: Зазедовме уште еден град во областа Харков

ukraina45.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуски трупи го зазедоа градот Бухруватка во областа Харков во Украина, соопшти руското Министерство за одбрана, а пренесе Ројтерс.

Тврдењето доаѓа неколку часа откако руската новинска агенција Тасс објави дека паднале западните и северните делови на Вовчанск во украинската област Харков.

Во тек е евакуација во Вовчанск

Во тек е евакуација во градот Вовчанск, во североисточниот регион на Харков.

Локалните власти стравуваат дека судбината на Вовчанск може да ја отслика судбината на Бахмут и Авдиивка, украински градови каде жестоките борби ги принудија Украинците да се повлечат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK