Русија: Украинските сили нападнаа неколку места во регионот на Белгород

belgorod-mapa
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Украинските сили го гранатираа регионот Белгород на руската граница со Украина, при што беа повредени најмалку пет лица и оштетени куќи и далноводи, изјави гувернерот на регионот Белгород, Вјачеслав Гладков.Градот Шебекино во јужниот дел на Белгород бил гранатиран три пати, при што се ранети пет лица, нагласи Гладков, додавајќи дека уште најмалку пет населени места биле под оган.

Доцна синоќа „руските системи за противвоздушна одбрана соборија беспилотно летало над градот Валујки“, објави Гладков на Телеграм. Засега нема информации за жртви и разурнувања, но итните служби работат на местото на настанот.

Гладков, исто така, нагласи дека во гранатирањето биле оштетени голем број семејни куќи, фарма, инфраструктура и далноводи. Инаку, двете страни негираат напади врз цивили во руската 14-месечна инвазија на Украина.

Украина речиси никогаш јавно не ја презема одговорноста за нападите во Русија и на територијата под руска контрола во Украина, но неодамна беше истакнато дека уништувањето на инфраструктурата е подготовка за планиран копнен напад, пишуваат западни медиуми.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK