–>

Русија тврди: Украинците ракетираа село, има мртви меѓу кои и дете

1693323259_ukraina.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Александар Богомаз, гувернер на руската област Брјанск, изјави дека украинските сили го гаѓале селото Климово во Русија со повеќецевни ракетни системи (МЛРС), пишува Си-Ен-Ен.

„Според прелиминарните информации, за жал, има загинати, меѓу кои и едно дете. За време на ракетниот истрел се повредени и пет цивили, меѓу кои и деца“, рече Богомаз, додавајќи дека се уништени станбени згради, а оштетени се училишта и неколку административни згради.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK