–>

Британска министерка: Европскиот суд за човекови права е политизиран, треба да се напушти

suela
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Секретарот за внатрешни работи на Обединетото Кралство, Суела Браверман, повтори дека сака нејзината земја да го напушти „политизираниот Европски суд за човекови права (ЕСЧП)“, отфрлајќи ги обвинувањата за „третирање кон мигрантите како обични објекти“.

„ЕСЧП е интервенционистички политизиран суд кој ја загрозува категоријата на државен суверенитет, но во моментов никој не зборува за заминување“, рече Браверман.

Брејверман, по серијата политички гафови кои ги поттикнаа шпекулациите дека таа ќе биде сменета од министерската функција, нагласи дека британската влада „ќе направи се за да испрати баратели на азил во Руанда“.

„Доколку судовите не успеат, или навистина Стразбур, ќе мора да направиме се што е потребно за да ги запреме чамците“ со мигрантите, рече таа за програмата на Би-Би-Си Радио 4.

Потсетуваме дека минатата година британската влада постигна договор според кој ќе испрати десетици илјади баратели на азил во Руанда, земја во источна Африка оддалечена околу 6.400 километри, во замена за околу 180 милиони долари.

Шефот на британската „Амнести интернешенел“ Саша Дешмук изјави дека Браверман „ја води земјата по опасен пат“.

„Бесот на меѓународната конвенција која одигра клучна улога во некои од најважните неодамнешни британски достигнувања, од целосната декриминализација на хомосексуалноста, преку криминализацијата на модерното ропство и Договорот од Велики петок, покажува колку малку министерот се грижи за и вредносниот закон“, рече тој.

Браверман во интервјуто потсети дека стапи на сила новиот Закон за илегална миграција.

„Тоа ќе ни помогне да ги приведеме и избркаме оние што доаѓаат овде незаконски“, рече таа.

Извршниот директор на Советот за бегалци, Енвер Соломон, истакна дека најавеното масовно таргетирање на барателите на азил ќе биде „безобразно непочитување наместо неопходното сочувство и хуманост, третирајќи ги ранливите мажи, жени и деца кои бараат безбедност како обични предмети“.

Податоците за слободата на информациите до кои дојде Гардијан открија дека 311 лица биле означени до април како дел од 12-месечната пробна програма за електронско следење на барателите на азил, која започна во јуни минатата година.

Истражувањето на група добротворни организации вели дека пробната програма за барателите на азил имала голем број негативни последици, како што се социјална изолација и стигма и лошо ментално здравје.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK