Русија изрази загриженост по иранскиот напад врз Израел

Screenshot-2024-04-14-124555.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШто знаеме досега:
🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до засолништа во случај на напад
🔵Бајден разговараше со Нетанјаху во врска со иранскиот напад врз Израел
🔵Борел: ЕУ силно го осудува иранскиот напад врз Израел
🔵Нетанјаху: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме
🔵Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот
🔵Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор
🔵Хамас го нарече нападот на Иран „природно право и заслужен одговор“
🔵Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите
🔵Макрон: Нападот на Иран против Израел се заканува да го дестабилизира регионот
🔵Растат тензиите: Иран ги повика британскиот, францускиот и германскиот амбасадор
🔵Меѓународните авиокомпании и иранските аеродроми ги прекинаа летовите

Руското Министерство за надворешни работи денеска изрази загриженост поради ночешниот напад на Иран врз Израел и повика на воздржаност на Блискиот Исток.

„Ноќта на 14 април врз Израел беа лансирани голем број ракети и беспилотни летала. Иранското Министерство за надворешни работи соопшти дека овој напад е извршен во рамките на правото на самоодбрана во согласност со член 51 од Повелбата на ОН во одговор на нападите врз ирански цели во регионот, вклучувајќи го и нападот врз зградата на конзуларното одделение на иранската Амбасада во Дамаск на 1 април, што Русија остро го осуди, но, за жал, поради односот на западните членки, Советот за безбедност на ОН не можеше адекватно да одговори на нападот врз иранското конзуларно претставништво“, се наведува во соопштението на руското МНР.

Оттаму потсетуваат дека Русија постојано предупредуваше дека нерешавањето на бројните кризни ситуации на Блискиот исток, пред се палестинско-израелскиот конфликт, ќе доведе до зголемување на тензиите.

„Ги повикуваме сите инволвирани страни на воздржаност. Се надеваме дека регионалните држави ќе ги решат актуелните проблеми преку политички и дипломатски средства. Сметаме дека е важно конструктивните меѓународни играчи да придонесат за ова“, се наведува во соопштението на руското Министерство за надворешни работи.

Министерството ги советува своите граѓани кои се наоѓаат во Израел и соседните земји, пред се Јордан, Либан и Сирија, да бидат внимателни и да се придржуваат до нивните пораки и практични препораки.

🔴(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

🔴(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK