Русија: Американската тајна служба дозволила да биде блокиран влезот во руската амбасада

ruska-ambasada-sad.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмбасадата на Русија во Соединетите Американски Држави денеска ќе испрати дипломатска нота до Вашингтон во која ќе го искаже својот протест против постапките на тајната служба на денот на претседателските избори во Русија во недела, јави државната новинска агенција ТАСС.

Повикувајќи се на рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов, ТАСС денеска јави дека службениците на тајната служба „дозволиле да се блокира влезот во руската амбасада и да се создадат пречки за руските граѓани кои дошле да гласаат“.

Претседателот Владимир Путин извојува рекордна победа на постсоветските избори, консолидирајќи ја својата и онака цврста контрола на власта, пишува Ројтерс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK