Ројтерс: Украински дрон предизвика пожари на руската енергетска инфраструктура

ukraina-napad-1-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраински дрон предизвика пожари во магацини за нафта и далноводи во регионите Белгород и Липецк во Русија.

Во нападот е оштетена рафинеријата Осколнефтстаб во близина на градот Стари Оскол во Белгородската област, како и далноводот Лелецкаја во областа Липецк, објави Ројтерс, повикувајќи се на неименуван извор од украинската безбедност.

„Индустријата што и служи на Русија да води војна против Украина останува наша легитимна цел. Мерките за поткопување на воениот потенцијал на непријателот ќе продолжат“, рече изворот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK