Републиканските донатори застанаа зад Трамп: „На претседателот му испраќам уште 5 милиони долари“

tramp-78.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВодечките републикански донатори застанаа на страната на Доналд Трамп, ветувајќи милиони долари за поддршка на првиот осуден престапник кој се кандидираше за претседател на САД, пишува Ројтерс.

За потсетување, поротата во Њујорк во четвртокот го прогласи Трамп за виновен за фалсификување документи за да ги прикрие плаќањата за да замолчи порно ѕвезда пред изборите во 2016 година.

Во напливот на поддршка, големите донатори, вклучително и казино милијардерката Миријам Аделсон и хотелиерот Роберт Бигелоу, застанаа зад Трамп во четвртокот, а нивните донации се очекува да поттикнат бран про-Трамп реклами.

Пресудата, исто така, поттикна некои долгогодишни донатори на Трамп да ја зголемат својата финансиска поддршка. Роберт Бигелоу, еден од најголемите поддржувачи на Трамп, кој веќе има дадено повеќе од 9 милиони долари на групата што го поддржува, рече дека кривичното дело против Трамп е „срамно“.

„Испраќам на претседателот Трамп уште пет милиони долари како што му ветив“, изјави Бигелоу за Ројтерс.

Дон Тапија, поранешниот амбасадор на Трамп во Јамајка, по изрекувањето на пресудата во четвртокот рече дека донаторите што се собраа околу него ќе и дадат повеќе од 1 милион долари на про-Трамп групацијата MAGA Inc, во наредните недели.

„Ќе одиме до крај за него“, рече Тапија. Тој на Ројтерс му испрати фотографија од американско знаме кое се вее наопаку пред неговиот дом во Рајската долина, Аризона, во знак на протест против пресудата.

Инвеститорот од Силиконската долина Шон Мегваер објави на социјалната мрежа „Икс“ по пресудата дека донирал 300.000 долари за поддршка на Трамп.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK