Раиси беше погребан во неговиот роден град Машхад во присуство на три милиони граѓани

ф-12.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИранскиот претседател Ебрахим Раиси беше погребан денеска во светилиштето на Имам Реза во Машхад, најсветото место за шиитските муслимани во Иран.

Според градоначалникот Мохамадреза Каландар Шариф, околу три милиони луѓе присуствувале на погребот во родниот град на Раиси.

Авионот со телото на починатиот претседател Раиси, кој загина во хеликоптерска несреќа во северозападен Иран, пристигна претходно денеска на аеродромот Хашеминеџад во Машхад.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK