Путин за прв пат во Северна Кореја по 24 години: „Ќе ви помогнеме против Америка“

Screenshot-2024-06-18-151200.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот претседател Владимир Путин, кој денеска е во посета на Северна Кореја за прв пат по 24 години, вети дека ќе ги продлабочи трговските и безбедносните врски со Пјонгјанг и ќе ја поддржи Северна Кореја против Соединетите Американски Држави.

САД и нивните азиски сојузници се обидуваат да откријат до кој степен Русија ќе го поддржи севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, чија земја е единствената земја што тестираше нуклеарно оружје во 21 век.

Путин го пофали Пјонгјанг за отпорот на, како што го нарече, економскиот притисок, уцените и заканите на САД, сугерирајќи дека Русија, постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации со право на вето, го менува својот пристап кон Северна Кореја.

Во написот објавен од севернокорејските државни медиуми, Путин го пофали „другарот“ Ким и вети дека „заеднички ќе се спротивстави на нелегитимните еднострани ограничувања“ и ќе ја развие трговијата и ќе ја зајакне безбедноста низ Евроазија.

„Вашингтон, кој одбива да ги спроведе претходно постигнатите договори, постојано поставува нови, сè построги и очигледно неприфатливи барања“, рече Путин во написот објавен на насловната страница на севернокорејскиот весник „Родонг Синмун“, официјалниот весник на владејачката партија.

„Русија секогаш ја поддржувала и ќе продолжи да ја поддржува Демократската Народна Република Кореја и херојскиот корејски народ во нивното противење на подмолен, опасен и агресивен непријател“.

Путин истакна дека Советскиот Сојуз е првата земја што ја признала Северна Кореја, која ја основал дедото на Ким, Ким Ил Сунг, помалку од две години пред Корејската војна во 1950 година.

Севернокорејските државни медиуми објавија и написи во кои ја фалат Русија и ги поддржуваат нејзините воени операции во Украина, нарекувајќи ги „света војна на сите руски граѓани“.

Државната посета на Путин доаѓа во време на обвинувањата на САД дека Северна Кореја и доставила на Русија „десетици балистички ракети и преку 11.000 парчиња муниција“ за употреба во Украина. Јужна Кореја, цврст сојузник на САД, исто така изрази слична загриженост.

Белата куќа вчера соопшти дека е вознемирена од зајакнувањето на врските меѓу Русија и Северна Кореја. Американскиот Стејт департмент соопшти дека е „апсолутно сигурно“ дека Путин ќе бара оружје за неговата војна во Украина.

Москва и Пјонгјанг негираа дека имало какви било трансфери на оружје, но ветија дека ќе ги зајакнат воените врски, вклучително и потенцијално одржување на заеднички воени вежби.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK