Четири лица загинаа во поплавите во Кина

kina-poplava.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЧетири лица загинаа во поплавите предизвикани од силниот дожд што го погодија округот Шангханг во источнокинеската провинција Фуџијан, соопштија денеска локалните власти.

Од недела до понеделник, 15 општини во округот доживеаја 24-часовни врнежи од дожд кои ги надминаа сите претходни рекорди, соопшти локалниот штаб за контрола на поплавите и сушата, пренесе Ксинхуа.

Според прелиминарните статистички податоци, во поплавите во споменатиот округ беа погодени 66.498 лица.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK