Путин: Трамп ме праша дали сакам да победи поспаниот Џо

Putin-tramp.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВладимир Путин изјави дека Доналд Трамп го искарал затоа што „сочувствувал“ со актуелниот американски претседател Џо Бајден. Во интервју за државната новинска агенција РИА и за телевизискиот канал „Русија-1“, рускиот претседател беше прашан што мисли за сопствената улога во предизборната кампања во САД.

Интервјуто го водеше Дмитри Кисељов, пропагандист во Кремљ, кој Путин го назначи за шеф на државната медиумска група „Русија севодња“. Кисељов предложи рускиот лидер да додаде „гориво на огнот“ со неодамнешната порака дека повеќе би сакал Бајден да остане претседател, пишува „Њузвик“.

Путин минатиот месец рече дека лидерството на Бајден е подобро за Русија бидејќи тој е „поискусна личност“. „Тој е предвидлив, тој е старомоден политичар“, рече тогаш. Пропагаторите на Кремљ тврдеа дека Путин само ги провоцира демократите и републиканците.

„Ќе ви кажам една работа што ќе покаже дека ништо не се сменило во моите преференции овде. Ние не се мешаме во никакви избори. И, како што многупати реков, ќе работиме со секој лидер на кој американскиот народ има доверба“, истакна Путин во последното интервју.

„Во неговата последна година како претседател, Трамп, актуелниот претседателски кандидат, ме обвини дека сочувствувам со Бајден. Тој во еден разговор ме праша: „Дали сакате поспаниот Џо да победи?“. И тогаш, на мое изненадување, почнаа да го прогонуваат (Трамп) затоа што ние наводно го поддржувавме како кандидат. Па, тоа е целосна глупост“, додаде тој.

Путин нагласи дека верува оти предизборната кампања во САД „сè повеќе станува нецивилизирана“.

„Американскиот политички систем не може да тврди дека е демократски во секоја смисла на зборот“, заклучи тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK