Путин свика состанок заради поплавите во Русија

Screenshot-2024-04-28-175408.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот претседател Владимир Путин побара одговори оваа недела во услови на најтешките поплави во земјата во последните децении, што доведе до евакуација на десетици илјади луѓе, а известува дека е поплавен рудник за ураниум во регионот Курган.

За време на видео-состанокот за мерките на локалните власти за одговор на поплавите, Путин ја праша в.д. градоначалничката на Курган, Анастасија Аргишева, каде е претходниот градоначалник. Кога во јануари дознал дека таа поднела оставка, предложил организирање избори во регионот и преземање „соодветни мерки“, пренесуваат локалните медиуми.

Путин бил „изненаден“ што поранешната градоначалничка на Курган не присуствувала на состанокот, објави рускиот деловен весник РБЦ.

Руската област Урал и соседниот северен Казахстан ги претрпеа најголемите поплави во последните 80 години поради обилните врнежи и наглото топење на големи количини снег придружени со температури повисоки од нормалните за овој период од годината. Во последните неколку недели, властите евакуираа десетици илјади жители од Курган и Оренбург поради зголемената поплава.

Руската агенција за истражување во понеделникот објави дека рудникот за ураниум Доброволноје, кој се наоѓа во селото Уксјанское во округот Звериноголовски во Курганската област, е потопен. Инаку, со рудникот стопанисува филијала на државната нуклеарна агенција Росатом.

Во извештајот на РБЦ не пишува дека Путин конкретно го споменал рудникот за ураниум за време на состанокот, а државната агенција за нуклеарна енергија Росатом негираше дека рудникот бил погоден од поплавата.

– Извештаите дека производните бунари се во зоната на поплава се намерна дезинформација – велат од агенцијата што стопанисува со рудникот.

Се проценува дека рудникот содржи околу 7.077 тони ураниум. Еколозите изјавија за агенцијата дека стравуваат дека блиската река Тобол може да биде загадена со ураниум. Реката се користи како извор на вода за пиење за жителите на Курган.

Андреј Ожаровски, експерт за програмата за безбедност на радиоактивен отпад на Руската социјално-еколошка унија, им рече на истражувачите на Агенцијата дека истекувањето на ураниум од рудникот Доброволноје ќе доведе до зголемување на концентрацијата на соли на ураниум во реката Тобол, што може да го загади пиењето. вода.

Тој за германскиот медиум „Дојче веле“ изјави и дека делови од рудникот за ураниум се „веќе под вода“.

– Извлекувањето на дел од овие резерви на ураниум, кои веќе се под вода, започна во 80-тите години, за време на Советскиот Сојуз. Многу стари ураниумски бунари едноставно се напуштени. Подземниот притисок ги крева растворите на ураниум, а пред неколку години измерив дека околу овие бунари има зголемено ниво на радијација – рече Ожаровски.

Агенцијата соопшти дека еколошките активисти во Курган со години ги повикуваат властите да забранат ископување ураниум во областа поради стравувањата дека радиоактивното решение може да ги загади подземните води и реката Тобол.

Во средата, Александар Куренков, началникот на руското Министерство за вонредни ситуации, рече дека најлошото од поплавите ја погодило Курганската област и дека поплавите се приближуваат до блиската Тјуменска област.

– Благодарение на однапред испланирани и спроведени превентивни мерки, беше можно да се избегнат катастрофалните последици од пролетната поплава – му рекол Куренков на Путин на средбата.

– Владата на регионот Курган се согласи да обезбеди финансиска помош за настраданото население. До денес се поднесени повеќе од 15.000 барања. Речиси 1.500 лица добија парична помош – додаде Куренков.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK