Путин: Русија ќе разговара за мирот во Украина само со легитимните лидери во Киев

677z381_putin-3.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека мировните преговори во Украина мора да се обноват, но дека Москва ќе соработува исклучиво со легитимните лидери во Киев.

На прес-конференција во Белорусија, Путин истакна дека преговорите мора да ја одразуваат „реалноста на теренот“, пренесува Ројтерс.

Русија го доведува во прашање легитимитетот на владата во Киев и претседателската позиција на Володимир Зеленски, откако Украина објави дека нема да одржи избори оваа година поради војната со Русија.

Зеленски го доби претседателскиот мандат во 2019 година кога го победи поранешниот претседател Петр Порошенко, а следните избори требаше да се одржат во март или април годинава, пренесува Танјуг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK