–>

Пукање во Бостон: 7 загинати

552575-0.Basic-Najmaliga.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Најмалку седум лица се повредени во пукање за време на карипска парада во бостонскиот кварт Дорчестер, соопшти денеска полицијата.

Повредените биле пренесени во локалните болници. Тие имаат повреди кои не се опасни по живот, а неколку лица се уапсени и пронајдено е огнено оружје, изјави наредникот на бостонската полиција Џон Бојл.

Пукањето се случило за време на парадата Жувер, која е дел од градскиот карипски карневал.

„Денешното масовно пукање ја нагласува кризата со оруженото насилство со која се соочуваме. Ова е вонредна состојба за јавното здравје и јавната безбедност“, рече претседателот на Градскиот совет на Бостон, Ед Флин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK