„Протече“ планот на Трамп за НАТО: „Европа мора да се разбуди“

tramp-nato1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДоналд Трамп размислува за драстично намалување на размената на разузнавачки информации со членките на НАТО, потврдија за Политико странски претставници информирани за планот на поранешниот, а можеби и идниот американски претседател.

Ова, пишува Политико, би можело да испадне исклучително опасно бидејќи Европа е во голема мера зависна од Америка кога станува збор за пристап до тој вид на информации, што веќе и помогна на Украина да се одбрани од Русија.

Советниците на Трамп им кажаа на сојузниците дека намаленото споделување информации ќе биде дел од поширокиот план за намалување на поддршката и соработката на САД со 32-члената алијанса, рекоа тројца европски и високи претставници на НАТО, кои разговараа со Политико под услов да останат анонимни да може да ја открие содржината на внатрешните комуникации.

Официјални лица рекоа дека дознале за предлогот за намалување на споделувањето разузнавачки информации за време на дискусиите со советниците на Трамп за пошироките планови за намалување на американското учество во НАТО. Поранешниот претседател постојано го испрашуваше и се обидуваше да го поткопа сојузот за време на неговиот прв мандат.

Намалувањето на размената на разузнавачки информации може да има сериозни безбедносни импликации, особено за Украина, која се обидува да се одбрани од руска инвазија.

„Американското разузнавање помогна да се убедат многу земји од НАТО дека Путин е решен да ја нападне Украина“, рече еден европски функционер. „Некои земји не веруваа дека Русија има капацитети да започне успешна воена кампања“, додаде тој.

Запрашан за коментар, портпаролот на кампањата на Трамп не одговори директно, туку се осврна на социјалната мрежа TruthSocial дека поранешниот претседател „ќе го врати мирот и ќе ја обнови американската сила и одвраќање на светската сцена“.

Ограничувањето на споделувањето разузнавачки информации во можната идна администрација на Трамп беше тема на разговор на самитот на НАТО оваа недела, потврдија европските претставници, како и висок американски функционер. Политико обезбеди анонимност за сите слободно да разговараат за своите размислувања за втората администрација на Трамп.

Намалувањето на нивото на размена на американско разузнавање може да ја намали способноста на Европа да се спротивстави на руската инвазија доколку претседателот Владимир Путин одлучи да ги прошири воените операции на континентот надвор од Украина, изјави висок американски функционер.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK