Поранешниот министер за земјоделство на Индонезија осуден на 10 години затвор за корупција

вцв.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот индонезиски министер за земјоделство Сијахрул Јасин Лимпо денеска беше осуден на десет години затвор, откако беше осуден за корупција, изнуда и злоупотреба на власта, соопшти судот.

Овој случај го наруши кредибилитетот на претседателот Јоко Видодо во неговата борба против корупцијата, пренесе АП.

Уште пет членови на неговата влада беа осудени на затворски казни за корупција, фрлајќи сенка врз напорите на претседателот да ги исчисти редовите на владата пред крајот на неговиот мандат во октомври, соопшти агенцијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK