Претседателот на Филипините воведува контрамерки против Кина за нападот: „Нема да молчиме“

92a8f701-33d0-41bc-90f9-05a9b758bf1a.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK„Филипините ќе спроведат пропорционални и разумни контрамерки против нелегалните, принудни, агресивни и опасни напади на кинеската крајбрежна стража и поморската милиција во Јужното Кинеско Море“, рече филипинскиот претседател Фердинанд Маркос Џуниор.

„Не бараме конфликт со ниту една нација, особено со земји кои ни се претставуваат и тврдат дека се наши пријатели, но никој нема да не принуди да молчиме, да се потчинуваме или да се потчинуваме“, напиша Маркос на Фејсбук.

Тој не прецизираше што ќе вклучуваат тие контрамерки.

Во последниве години, Филипините го критикуваа повтореното, како што велат, агресивното однесување на кинеската крајбрежна стража и рибарски бродови во спорната област во ексклузивната економска зона на Филипините.

Последниот инцидент се случи минатата недела, кога Кина употреби водени топови за да ја попречи филипинската мисија за снабдување на војниците.

Кина, која го поседува речиси целото Јужно Кинеско Море, ги обвини Филипините за навлегување на нивната територија и рече дека ги презела неопходните мерки против бродовите.

Кина во понеделникот ги предупреди Филипините да чекорат внимателно и да бараат дијалог, велејќи дека нивните односи се на „пресвртница“ бидејќи судирите меѓу нивната крајбрежна стража поради поморските тврдења ги влошиле тензиите.

Маркос рече дека се сретнал со неговите претставници од одбраната и безбедноста и дека е во комуникација со „пријателите од меѓународната заедница“.

„Тие ни понудија помош со она што им е потребно на Филипините за да го заштити и обезбеди нашиот суверенитет, суверени права и јурисдикција, истовремено обезбедувајќи мир и стабилност во Индо-Пацификот“, рече Маркос.

Влошувањето на односите со Кина доаѓа додека Маркос се обидува да ги продлабочи одбранбените врски со САД.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера ја потврди посветеноста на Вашингтон на спогодбата за заемна одбрана со Филипините од 1951 година и ги критикуваше „опасните“ акции на Кина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK