„Њујорк тајмс“: Американските разузнавачки служби не ги споделиле со своите руски колеги сите информации што ги имале за заканата од терористички напад

677z381_677z381_12115380-66054343d5ce6-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканските разузнавачки служби не ги споделиле со своите руски колеги сите информации што ги имале за заканата од терористички напад во градското собрание Крокус, поради страв да не ги откријат нивните извори, пишува „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на претставници на европската и американската безбедност, пренесува РИА Новости.

„Непријателските односи меѓу Москва и Вашингтон ги спречија американските официјални лица да споделат повеќе информации за терористичкиот заговор поради страв дека руските власти би можеле да дознаат за нивните разузнавачки извори или методи“, се вели во написот.

Како што изјави директорот на ФСБ, Александар Бортников, Вашингтон на почетокот на март пренел информации за подготовка на терористички напад во Русија, но тој бил од општа природа. Тој истакна дека таквите податоци од САД не се секогаш конкретни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK