–>

Португалската полиција им се извини на родителите на Медлин МекКен

Португалската-полиција-им-се-извини-на-родителите-на-Медлин-МекКен.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПортугалската полиција им се извини на родителите на Медлин МекКен за начинот на кој ја воделе истрагата за исчезнувањето на тригодишното дете. Медлин исчезна од туристичко одморалиште во Алгарве во мај 2007 година.

Делегација на високи полициски службеници отпатувала од Лисабон во Лондон на почетокот на оваа година, каде што се сретнале со Гери МекКен, таткото на Медлин, и му се извиниле за начинот на кој детективите го истражувале случајот и се однесувале кон семејството, објави Би-би-си.

Семејството МекКен не го коментираше извинувањето и исчезнувањето на нивната ќерка останува нерешено.

Во септември 2007 година, четири месеци по исчезнувањето на Медлин, Кејт и Џери МекКан станаа осомничени во истрагата за Португалија. И двајцата беа испрашани од детективи, кои веруваа дека родителите го организирале киднапирањето и го сокриле телото на Медлин.

Кејт МекКен рече дека и било понудено да признае дека ја прикрила смртта на нејзината ќерка во замена за пократка казна. Сомнителниот статус на двојката беше укинат во 2008 година, но тие останаа под сомнеж со години.

Гонкало Амарал, виш детектив кој го води случајот, подоцна беше отстранет од истрагата, а потоа напиша книга во која ги обвини МекКен дека биле вмешани во исчезнувањето на нивната ќерка. Тој рече дека ја брани својата професионална репутација.

Семејството го тужеше за клевета, но Врховниот суд на Португалија ги отфрли обвиненијата. Двојката поднела жалба до Европскиот суд за човекови права, но го изгубила и тој случај во септември 2022 година.

Парот, исто така, се соочи со жестока онлајн кампања во која ги обвинуваше дека ја предизвикале смртта на Медлин, а потоа ја прикриле.

Португалската полиција сега вели дека нивната првична истрага за исчезнувањето на Медлин не била правилно водена, дека на исчезнатите деца во тоа време не им било дадено доволно значење и дека позицијата на нејзините родители како странци во средина што не ја разбирале не била ценета. Тие, исто така, изјавија за Би-би-си дека го информирале семејството МекКан за тековната истрага.

Полицајците им дадоа поддршка на германските власти кои веруваат дека 46-годишниот Германец Кристијан Брукнер ја убил Медлин МекКан. Ханс Кристијан Волтерс, еден од германските обвинители во случајот, го поздрави португалското извинување.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK