Поради присуството на птичји грип во САД, научниците се во подготвеност за да развијат вакцина

х-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШирокото присуство на птичји грип кај американскиот добиток  ги натера научниците да работат на создавање вакцини на висока готовност.

Во 1918 година, птичјиот грип уби повеќе од 50 милиони луѓе, повеќе од која било друга регистрирана епидемија, јавува Би-Би-Си.

Денес, високопатогениот вид на птичји грип, наречен H5N1, предизвикува глобална пандемија кај животните, иако инфекцијата кај луѓето со овој вид досега беше многу ретка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK