Полскиот министер Шикорски: Бараме објаснување како руските ракети влегуваат во нашиот воздушен простор

polska.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШефот на полската дипломатија Радослав Шикорски денеска изјави дека ќе побара од рускиот амбасадор во Варшава, кој беше повикан во Министерството за надворешни работи, да објасни како руските крстосувачки ракети насочени кон Украина влегле во полскиот воздушен простор.

„Веќе не знам кој по ред е таквиот инцидент. Ова е апсолутно неприфатливо. Ќе бараме објаснување, но секако ќе добиеме некаква демагогија“, изјави Шикорски за полските медиуми.

Во неделата, руска крстосувачка ракета насочена кон областа околу Лавов, во близина на границата на Украина со Полска, навлегла на полска територија 39 секунди, околу два километри.

Министерот за одбрана Владислав Кошњак-Камиш рече дека биле активирани сите системи за противвоздушна одбрана и дека летот на ракетата бил следен од радари, како и од пар полски и сојузнички борбени авиони на должност.

„Секој инцидент го разгледуваме поединечно. На секое навестување дека ракетата е насочена кон која било цел во Полска, секако дека би уништиле таков проектил“, изјави министерот за одбрана на новинарите во неделата.

Воените експерти не го исклучуваат фактот дека Русија со правење грешки и наводно ненамерно нарушување на воздушниот простор на Полска и другите членки на НАТО, всушност ги тестира нивните реакции на можен напад.

„За тоа ќе разговараме денеска во Владата, ќе разговарам и со генералниот секретар на НАТО“, рече Шикорски.

Покрај протестната нота за ракетата, Шикорски пред концертот во Красногорск има намера да му изрази сочувство на рускиот амбасадор до семејствата на жртвите од терористичкиот напад.

„Секако дека ќе изразиме сочувство и до семејствата на жртвите. Но, во исто време предлагаме, наместо да сее терор во Украина, Русија да се справи со теророт дома“, рече Шикорски.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK