Кремљ конечно се огласи за предупредувањето за терористички напад што Америка го испрати во Русија

161394_dmitrij-peskov_f.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИнформациите за можни терористички напади доаѓаат од специјалните служби, се класифицирани како чувствителни и не се откриваат, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков, одговарајќи на прашање за предупредување за потенцијален напад што Америка го испрати во Русија.

„Интелигенцијата никогаш не му се дава на Кремљ. Тие се доставуваат преку канали до специјални служби, од специјална служба до специјална служба. Затоа, ова спаѓа во категоријата чувствителни информации, кои, се разбира, не се откриваат“, рече Песков, одговарајќи на прашањето дали од американските разузнавачки агенции до Кремљ биле доставени конкретни разузнавачки информации за терористичкиот напад.

На 8 март, американската амбасада во Русија соопшти дека ги следи извештаите за „екстремистички“ планови за напад на големи собири на луѓе во Москва, вклучително и концерти. Истовремено, по терористичкиот напад во салата „Крокус“, од Белата куќа за РИА „Новости“ изјавија дека во март САД добиле информација за подготовка на терористички напад во Москва, веројатно на места каде што има луѓе, и ја споделиле со руската страна.

Пукањето и пожарот се случија на 22 март вечерта пред концертот во Крокус во Красногорск во близина на Москва. Дописникот на РИА Новости кој бил присутен на инцидентот јави дека неколку маскирани лица влегле во салата, пукале во луѓе од непосредна близина и фрлале запаливи бомби.

Според последните податоци на Истражниот комитет загинале 137 лица, од кои три деца. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека сите четворица извршители на терористичкиот напад се пронајдени и приведени – се обиделе да побегнат. Тој изјави дека се приведени вкупно 11 лица, а безбедносните сили работат на разоткривање на целата терористичка база. Според ФСБ, оружјето што го користеле терористите било однапред подготвено.

Приведените го признаа терористичкиот напад.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK