–>

Песков: Русија ќе утврди дали е нападната од Естонија или од Латвија

peskov
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека воени експерти на Руската Федерација го анализираат движењето на беспилотните летала кои вчера вечерта ги нападнаа московските и регионите на Псков и кои предизвикаа пожар на аеродромот во градот Псков.

Така тој одговори на новинарско прашање дали руските власти ја разгледуваат опцијата беспилотните летала да доаѓаат од соседна Естонија или Латвија.

Песков изјави и дека рускиот претседател Владимир Путин е свесен за се што се случува, дека редовно и брзо ги добива најновите информации, вклучително и информации за напади со беспилотни летала врз Русија.

За западните безбедносни гаранции за Украина
Безбедносните гаранции што САД и Франција сакаат да и ги дадат на Украина, без да ги земат предвид интересите на руската страна, нема да бидат функционални, изјави портпаролот на Кремљ, објаснувајќи дека станува збор за еднострани мерки.

Вака ја коментираше изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој на 3 август годинава изјави дека се подготвуваат безбедносни гаранции за Украина, кои треба да важат за периодот додека таа земја не стане членка на НАТО. Киев, како што беше речено, планира да потпише голем број билатерални договори со САД и уште 12 европски земји, меѓу кои Белгија, Данска и Чешка.

„Засега процесот е прилично едностран, суштината на процесот не е целосно јасна, но јасно е дека таквите процеси не можат да бидат функционални без да се спомене нашата безбедност“, коментира Песков.

Средба на Путин со Ердоган и Си Џинпинг
Кремљ денеска потврди дека рускиот лидер наскоро ќе се сретне со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган во Русија и дека во следните неколку дена ќе биде објавено официјално соопштение со повеќе детали на оваа тема.

За посетата на Путин на Кина, за која вчера пишуваше „Блумберг“, наведувајќи дека рускиот претседател во октомври ќе го посети Пекинг на форумот „Појас и пат“, Песков денеска изјави дека „прерано е да се коментира на таа тема“, но тоа планира повеќе состаноци на различни нивоа во тек, вклучувајќи посети на највисоко ниво.

Русија ги следи настаните во Габон
Запрашан да ја коментира ситуацијата во Габон, каде беше извршен воен удар, Песков рече дека ситуацијата во таа земја е загрижувачка, а Русија следи што се случува.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK