Песков: Русија ќе ги отстрани талибанците од листата на терористички организации

peskov4.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРусија соопшти дека има важни прашања за разговори со лидерите на авганистанските талибанци и дека работи на отстранување на талибанците од листата на забранети терористички организации.

„Ова е земја која е со нас и ние комуницираме со нив на еден или друг начин“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува Ројтерс.

„Мораме да ги решиме итните прашања, тоа бара и дијалог, па во таа смисла комуницираме со нив како практично сите други – тие се де факто влада во Авганистан“, додаде Песков.

Песков не даде детали за „итните прашања“, но Русија го претрпе најсмртоносниот напад во последните 20 години минатиот месец, кога вооружени напаѓачи упаднаа во концертна сала надвор од Москва, убивајќи најмалку 144 луѓе.

Одговорноста ја презедоа милитантите на Исламската држава, а американските власти рекоа дека имаат разузнавачки информации дека авганистанскиот огранок на мрежата, Исламската држава Хорасан, е одговорен. Русија соопшти дека исто така ја разгледува врската со Украина, што Киев и САД силно ја отфрлија.

Талибанците се вратија на власт во Авганистан во 2021 година по повлекувањето на странските сили предводени од САД, но до сега останаа на руската листа на терористички организации.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK