Песков: Франција веќе индиректно учествува во конфликтот во Украина

peskov.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФранција се повеќе се вклучува во конфликтот во Украина, таа веќе учествува во конфликтот, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков и додаде дека во таа ситуација Париз станува непријател на Москва.

„Ги читаме изјавите на претседателот на Франција, Емануел Макрон. Фактот дека Русија е непријател на Франција, како што рече Макрон, е навистина очигледен за Франција, бидејќи Париз веќе интервенираше во војната во Украина“, рече Песков, јави ТАСС.

Тој додаде дека Франција „всушност веќе индиректно учествува во војната и судејќи според зборовите на Макрон, таа не прави ништо за да го намали своето учество“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK