–>

Папата за Израел и Палестина: Потребно е решение кое ќе создаде две држави и Ерусалим со посебен статус

Папата-за-Израел-и-Палестина-Потребно-е-решение-кое-ќе.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПапата Франциско вчера изјави дека, за да се стави крај на војните како сегашната во Појасот Газа, потребно е решение кое ќе создаде две држави за Израел и Палестина и повика Ерусалим да добие посебен статус.

Во интервјуто за информативниот канал ТГ1 на италијанската државна телевизија РАИ, Франциско исто така рече дека се надева дека ќе избегне регионална ескалација на конфликтот, кој започна кога милитантите на Хамас влегоа во Израел, убивајќи околу 1.400 Израелци, главно цивили, а зедоа околу 230 заложници. Тој, исто така, рече дека е загрижен за подемот на антисемитизмот и додаде дека смета дека многу од тоа „останува скриено“.

„Тоа се два народи кои мора да живеат заедно. Со мудро решение во две држави. Во согласност со договорите од Осло, две добро дефинирани држави и Ерусалим со посебен статус“, изјави Франциско во интервју за италијанската РАИ.

Во 1993 година, израелскиот премиер Јицак Рабин и водачот на Палестинската ослободителна организација Јасер Арафат се ракуваа додека се договорија за Договорот од Осло со кој се воспостави ограничена палестинска автономија.

Израел го окупираше арапскиот источен Ерусалим во 1967 година, а во 1980 година го прогласи целиот град за своја „обединета и вечна престолнина“. Во исто време, Палестинците го гледаат источниот дел на градот како главен град на нивната евентуална идна држава. Израел постојано ги отфрлаше предлозите дека градот, свет за сите монотеистички религии – христијаните, муслиманите и Евреите – може да има посебен или меѓународен статус.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK