–>

Кина се согласи на разговори со САД за нуклеарно оружје

Кина-се-согласи-на-разговори-со-САД-за-нуклеарно-оружје.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКина се согласи да одржи преговори за контрола на нуклеарното вооружување со САД следната недела, први по администрацијата на Обама, објави Волстрит журнал.

Разговорите треба да бидат насочени кон избегнување на опасна тристрана трка во вооружување меѓу САД, Кина и Русија, но не претставуваат почеток на формални разговори за ограничување на нуклеарното оружје, објави Журнал. Портпаролот на американскиот Стејт департмент не одговори веднаш на барањето на Ројтерс за коментар.

Тимовите на американскиот претседател Џо Бајден и кинескиот претседател Си Џинпинг имаат начелен договор двајцата лидери да се сретнат во Сан Франциско во ноември, иако допрва треба да се договорат важни детали, изјави во вторникот висок претставник на администрацијата на Бајден.

Низата билатерални дипломатски ангажмани во последниве месеци, главно на барање на САД, се обидоа да ги спасат врските меѓу Пекинг и Вашингтон кои брзо се влошија откако САД соборија наводен кинески шпионски балон над Соединетите држави.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK