Паника меѓу демократите: Треба да номинираме некој друг пред да биде предоцна

54b82076-75ce-45dc-8e0e-50b8cdc74662.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЏо Бајден се надеваше дека ќе ја смири загриженоста за неговата возраст и менталниот капацитет во првото соочување во претседателската трка во 2024 година. Наместо тоа, неговата 90-минутна презентација дополнително ја поттикна.

Еве неколку реакции од демократите:

Мариа Шивер, поранешна прва дама на Калифорнија и внука на Џон Ф. Кенеди, вели дека иако го сака Бајден, соочувањето било срцепарателно и дека кај Демократите завладеала паника.

„Соочувањето беше целосно предвидливo. Бајден имаше многу ниски цели за пресметката и не успеа ниту да ја постигне“, вели Хулијан Кастро, поранешен градоначалник на Сан Антонио и член на кабинетот на претседателот Барак Обама.

Ендрју Јанг, кој се кандидираше против Бајден на демократските прелиминарни избори во 2020 година, рече: „Демократите треба да номинираат некој друг – пред да биде предоцна“.

Зборувајќи за Њујорк Тајмс, неименуван ветеран демократ рече дека претседателот ќе се соочи со се поголеми повици да се повлече: „Џо беше почитуван од демократите. Сега тоа испари“.

Но, некои демократи, како Камала Харис, останаа оптимисти.

„Да, почетокот беше млак, но крајот беше моќен“, рече Харис на Си-Ен-Ен.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK