Орбан: Во војната во Украина не може да има победници

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека една од позициите на Будимпешта, од почетокот на војната во Украина, е дека не може да има победници.Орбан за унгарското државно радио изјави дека западните идеи за победа или пораз се всушност „лажна воена дихотомија“, објави МТИ.

„Невозможно е да се замисли дека некој би можел да победи земја со таква нуклеарна моќ каква што има Русија, која сигурно нема да седи мирна и да чека да биде победена. Таа нема да прифати воен пораз“, додаде Орбан.

Тој исто така рече дека интересот на Унгарија е „успешна Украина“ и дека етничките Унгарци кои живеат во соседна Украина прават Унгарија да биде уште помотивирана за мир.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK