Објавено аудио за херојот од Балтимор: „Веднаш блокирајте го сообраќајот на мостот“

most-baltimor1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВознемирувачка аудио снимка открива како полицајците од Транспортната управа во Мериленд го блокирале сообраќајот на мостот Френсис Скот Ки во Балтимор во последен момент, само неколку моменти пред да се урне. Така, изјави вчера градоначалникот на Балтимор, спречена е многу поголема катастрофа.

Речиси целиот мост долг 2,6 километри се урнал за само неколку секунди откако во него удрил брод Дали, кој пловел под знамето на Сингапур. Дали, останал без струја веднаш по испловувањето од пристаништето Балтимор, за што веднаш ја известил управата за транспорт во Мериленд.

 

„Мораме да го запреме целиот сообраќај, од двете насоки“, вели полицаецот на драматичната снимка објавена од Одделот за транспорт во Мериленд. Веднаш по прекинот на сообраќајот, на аудио снимката се слушаат полицајци како зборуваат за работниците кои останале на мостот.

„Целиот мост само се урна“, вели гласот на диспечерот набргу потоа.

Градоначалникот на Балтимор вчера изјави дека полицајците кои го блокираа сообраќајот на мостот пред несреќата се „херои“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK