–>

Објавени воздушни снимки од разурнатата Газа

Објавени-воздушни-снимки-од-разурнатата-Газа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБројот на загинати Палестинци во израелските воздушни напади врз Појасот Газа се искачи на најмалку 1.417 лица.

Меѓу нив има 447 деца, соопшти попладнево Министерството за здравство во Газа. Повредени се најмалку 6.268 луѓе.

Израел континуирано ја бомбардира густо населената и сиромашна палестинска крајбрежна енклава и го запре влезот на храна, гориво и лекови, создавајќи страшни услови за цивилите во Газа, со која владеат исламистичките милитанти на Хамас. Објавена е снимка од дрон на која се гледа целосно уништената Газа.

Израел фрлил околу 6.000 бомби врз Појасот Газа од почетокот на борбите во саботата, изјави портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ).

Израелските власти соопштија дека 1.200 луѓе биле убиени, а уште 3.000 ранети во напад на Хамас врз заедници и музички фестивал во близина на Појасот Газа во текот на викендот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK