–>

Еврејските училишта во Амстердам утре ќе бидат затворени

Еврејските-училишта-во-Амстердам-утре-ќе-бидат-затворени.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕврејските училишта во Амстердам ќе бидат затворени утре, изјави еврејската детска организација Чедер за Ројтерс.

Организацијата не ја наведе причината за затворањето, но холандскиот дневен весник Парол објави дека одлуката е донесена поради безбедноста на учениците и наставниците.

Има стравувања од инциденти во холандската еврејска заедница откако Хамас повика на протести низ муслиманскиот свет утре за поддршка на Палестинците, објави холандската новинска агенција АНП.

Бројот на антисемитски акти е многукратно зголемен во европските земји по почетокот на конфликтот меѓу Израел и Хамас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK