–>

Бајден: Обезбедив договор за испраќање хуманитарна помош во Газа

Бајден-Обезбедив-договор-за-испраќање-хуманитарна-помош-во-Газа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот претседател Џо Бајден вели дека обезбедил договор за испраќање помош во Газа.

Претседателот објави на X, порано Твитер, дека по разговорите со лидерите на Израел и Египет, првата пратка хуманитарна помош на Обединетите нации наскоро ќе биде на пат кон енклавата.

Претходно оваа недела, САД објавија дека ќе испратат 100 милиони долари хуманитарна помош за Газа и Западниот Брег.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK