Објавена снимка од внатрешноста на запалениот авион во Токио, се трага по 5 лица

Објавена-снимка-од-внатрешноста-на-запалениот-авион-во-Токио-се.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАвион на Japan Airlines се судри со авион на крајбрежната стража при слетување во Токио.

Јапонската крајбрежна стража соопшти дека нејзиниот авион бил на пат кон аеродромот Ниигата за да достави помош за полуостровот Ното погоден од земјотресот, пренесува новинската агенција Ројтерс.

Јапонските радиодифузери ТБС и НХК соопштија дека пет лица од авионот се бараат по несреќата.

Патниците, од кои околу 400, беа евакуирани од запалениот авион на пистата со помош на тобоган на надувување. Видеото објавено на социјалните мрежи ја покажува ситуацијата во внатрешноста на леталото.

Еден од патниците го снимил слетувањето, по што се гледа како густ чад се шири во авионот, а патниците носат маски.

Авионот  е речиси целосно уништен, а екипажот се уште се бори да го локализира пожарот.

Летот 516 на Japan Airlines полета од аеродром во близина на градот Сапоро на северниот остров Хокаидо во 16:00 часот по локално време.

Според веб-страницата Flightradar, авионот слетал на аеродромот Ханеда во 17:47 часот по локално време (08:47 GMT).

По инцидентот аеродромот Ханеда ги затвори сите писти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK