Обидот за убиство на премиерот на Словачка Фицо е преквалификуван како терористички чин

hgfh.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОбидот за убиство на премиерот на Словачка Роберт Фицо е преквалификуван како терористички чин, соопшти денеска словачкиот државен обвинител Марош Жилинка.

„Врз основа на доказите собрани во текот на истрагата, случајот дополнително ќе биде класифициран како особено тешко кривично дело – терористички чин“, рече Жилинка на Фејсбук.

Портпаролката на обвинителот Зузана Дробова изјави дека осомничениот за обидот за убиство на Фицо е веќе информиран за промената на статусот на случајот, пренесува ТАСР.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK