Фрлила новороденче во бунар: Поднесена пријава против 21-годишна мајка од Хрватска

beba_noge.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПротив мајката која во јули минатата година го фрлила своето новороденче во бунар во Перушиќ е поднесено обвинение, извести денеска Жупаниското државно обвинителство во Карловац.

„По спроведување на истрага, Жупаниското државно обвинителство во Карловац поднесе обвинителен акт против хрватски државјанин пред Општинскиот суд во Госпиќ за кривично дело убиство од небрежност од член 112, став 2 од Кривичниот законик/11.

Обвинението ја товари 21-годишната, обвинета дека на 30.07.2023 година на подрачјето на општина Перушиќ поради состојба на тежок психички стрес поради бременост и породување го сторила горенаведеното кривично дело на штета на нејзиното новородено дете“, се наведува во соопштението, пренесува „Вечерњи“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK