Новинари во САД краделе навлаки за перници, чинии и чаши од авионот додека летале со Бајден

82302675-b776-4ea9-b11e-ec9bae7813b5.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНовинарите најчесто се тие што се справуваат со моќниците во Вашингтон, но овојпат добија прекор за кражба.

Новинарската репортажа синоќа крена прашина во САД со својата хумористична, но темелна истрага за кражбата од просторот за новинарите во претседателскиот авион Ер Форс 1.

„Со години, толпа новинари и други тивко ставаат сè, од виски или чаши за вино до повеќе или помалку сè со ознака „Ер Форс 1“ во нивните ранци пред да излезат од авионот“, објави „Политико“.

Минатиот месец Здружението на новинари од Белата куќа испрати е-пошта до своите членови во која истакна дека исчезнувањето на предмети од прес-кабината, кои биле земени како сувенири, не поминало незабележано.

Кога американскиот претседател патува, во задниот дел на неговиот Боинг го следат 13 новинари.

Медиумските компании плаќаат за нивните новинари да летаат со владини авиони и за оброците и пијалоците кои се служат за време на летот.

Како сувенири, екипажот дели пакетчиња M&M со претседателски печат и потпис. Очила и други предмети со печат „Air Force One“ може да се купат онлајн.

Но, тоа не е доволно за многумина во авионот, се вели во извештајот на „Политико“, кој го опишува тропкањето на чиниите и стаклените садови во ранците на новинарите при слегувањето.

Поранешен дописник од Белата куќа еднаш дури приредил вечера на која служел храна на позлатените чинии од Air Force One, кои биле украдени, според извештајот.

Но, барем еден репортер го послушал укорот, што довело до „дискретно враќање“ на украдената навлака за перница откако бил договорен состанок меѓу репортерот и претставник на медиумите во паркот спроти Белата куќа, пишува Политико.

„Навлаката за перница го промени сопственикот и тоа беше тоа“, се додава.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK