Крузер се заби во бетонски ѕид на Дунав, има повредени

kruzer.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕдинаесет лица се повредени кога крузер во текот на ноќта удрил во бетонскиот ѕид покрај Дунав во северниот австриски град Ашах ан дер Донау, соопшти локалната полиција.

Околу 160 патници се наоѓале на бродот кој патувал од Баварија до австрискиот град Линц, изјави портпаролот на полицијата во блискиот Ефердинг.

11-те повредени се пренесени во болница, а бродот можел да продолжи по несреќата, изјави портпаролот.

Засега не е јасно колку се сериозни повредите, изјави портпаролот.

Локалните медиуми јавуваат дека уште шест лица се здобиле со полесни повреди за кои не е потребна болничка помош.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK