Нов состанок на израелскиот воен кабинет

iran-izrael-sukob-1972468520-830x0.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВоениот кабинет на Израел ќе се состане денеска за да го разгледа одговорот на иранскиот напад со беспилотни летала и ракети, изјави израелски претставник за „Си-Ен-Ен“.

Тоа ќе биде петти состанок на воениот кабинет откако Техеран почна масовен напад врз Израел ноќта кон саботата и неделата. Тоа беше, вели Иран, одговор на израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск претходно овој месец.

Иранскиот напад беше прв во историјата во кој Иран пукаше директно кон Израел од своја територија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK