Нетанјаху: Тоа е војна, Израел или Хамас – слобода и безбедност или исчезнување, масакр и силување

677z381_netanjahu-iran.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека војната во Газа е борба за постоењето на Израел.

„Тоа е војна: или ние, Израел, или тие, чудовиштата на Хамас“, рече тој за време на церемонијата на Меморијалниот ден на планината Херцл, местото на главните воени гробишта во Израел.

„Или постоење, слобода, безбедност и просперитет, или исчезнување, масакр, силување и потчинување“, додаде тој.

Седум месеци по почетокот на војната во Газа, Нетанјаху рече дека Израел е „решен да ја добие оваа битка“ и дека непријателот „ќе продолжи да плаќа висока цена за своите злосторства“.

Победата над Хамас значи враќање на сите заложници дома, продолжи израелскиот премиер, а таквата победа би го осигурала постоењето и иднината на Израел, додаде тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK