Нема да им дозволиме да формираат терористичка држава: Нетанјаху ја отфрли поддршката на ОН за палестинската државност

Нетанјаху-Газа-треба-да-биде-управувана-од-оние-кои-не.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската влада едногласно ја отфрли одлуката на Генералното собрание на Обединетите нации за признавање на палестинската држава, соопшти кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

„Нема да им дозволиме да формираат терористичка држава од која ќе можат да не нападнат уште повеќе“, рече Нетанјаху.

Како што јави Ројтерс, тој рече дека никој нема да го спречи Израел да го искористи своето основно право да се брани.

„Ниту Генералното собрание на ОН, ниту кој било друг ентитет“, додаде израелскиот премиер.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK