Екипажот на бродот кој го урна мостот во Балтимор, заробен во пловилото од несреќата

baltimor-most-brod.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКога контролирана експлозија го потресе „Дали“ во понеделникот, дваесетина морнари останаа на бродот, под палубата во масивниот труп на пловилото. Во исто време, експлозии урнаа делови од некогаш иконскиот мост Френсис Скот Ки во Балтимор во темните води на реката Патапско во американската сојузна држава Мериленд, седум недели по несреќата на мостот во која загинаа шест лица, а „Дали“ остана заробен.

Властите и екипажот се надеваат дека уривањето ќе го означи почетокот на крајот на долгиот процес кој ги држи 21 лице на бродот заробени и отсечени од светот, илјадници километри од нивните домови, пишува Би-би-си.

Но, сè уште не е јасно кога ќе може да се вратат дома.

„Дали“, контејнерскиот брод долг 289 метри, беше на почетокот на 27-дневното патување од Балтимор до Шри Ланка кога удри во мостот Френсис Скот Ки, истурајќи илјадници тони челик и цемент во реката. Бродот бил заглавен под огромно количество урнат метал.

Прелиминарниот извештај на Националниот одбор за безбедност на транспортот посочи дека два прекина на струја ја оневозможиле опремата на бродот пред несреќата, а бродот изгубил струја двапати и 10 часа пред ударот.

Екипажот се состои од 20 државјани на Индија и на Шри Ланка кои не можеа да се симнат поради визните ограничувања, недостатокот на потребните пропусници и истрагите на НТСБ и ФБИ. Во понеделникот, екипажот остана на бродот, иако властите употребија мали експлозивни полнења за намерно да го „отсечат“ делот од мостот што лежеше на лакот на бродот.

Пред контролираното уривање, адмиралот на американската крајбрежна стража Шенон Гилрет рече дека екипажот ќе остане под палубата со противпожарна екипа на подготвеност. „Тие се дел од бродот. Тие се неопходни за бродот да биде обучен и оперативен. Тие најдобро реагираат на самиот брод“, рече адмирал Гилрет.

Иако оваа недела бродот најверојатно ќе може повторно да плови, останува нејасно кога ќе може да ги помине двете наутички милји (3,7 километри) до пристаништето. Меѓу оние кои биле во контакт со екипажот е Џошуа Месик, извршен директор на Меѓународниот центар за морнари во Балтимор, непрофитна организација која ги штити правата на морнарите.

Според Месик, екипажот во голема мера бил отсечен од комуникација со надворешниот свет откако ФБИ им ги запленил мобилните телефони за истрага: „Не можат да пристапам до онлајн банкарството. Не можат да си ги платат сметките дома. Тие немаат никакви информации, така што во моментов се навистина изолирани. Едноставно не можат да дојдам до луѓето на кои им требаат, ниту да ги видат сликите од своите деца пред да заспијат. Тоа е навистина тажна ситуација“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK