Нападната воздушната база на Вагнер во Либија

vojnik_2423432423
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Беспилотни летала погодија воздушна база во источна Либија што ја користат платеници на руската паравоена група Вагнер. Нема жртви, изјави воен претставник, пренесуваат француските медиуми.Во извештаите пренесени од либиските и арапските новински веб-страници се тврди дека нападите биле лансирани од авиони на владата во Либија. Но, владата на национално единство со седиште во главниот град Триполи негираше каква било вмешаност.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK