Налогот за апсење на Шојгу е дел од хибридната војна, соопшти Русија

sojgu_ria.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоветот за безбедност на Русија денеска соопшти дека наредбата на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за апсење на поранешниот министер за одбрана Сергеј Шојгу е „бесмислена“ и дека е дел од хибридната војна против Москва.

„Надлежноста на МКС не се протега на Русија и одлуката е донесена како дел од хибридната војна на Западот против нашата земја“, се вели во соопштението на Советот за безбедност, пренесе Ројтерс за руската новинска агенција ТАСС.

Претходно денеска МКС издаде налози за апсење на Шојгу, кој сега е секретар на Советот за безбедност, како и на началникот на рускиот Генералштаб, Валери Герасимов, за наводни злосторства за време на војната во Украина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK